cursuri tenis copii

Cursuri tenis copii la Dax Tenis Club Drumul Taberei

Incepatorul se confrunta cu o problema mare, si anume stapanirea rachetei si a mingiei de tenis, ceea ce are doar o mica legatura cu dezvoltarea tehnicii de lovire in sensul propriu-zis, fiind mai degraba o problema de pura coordonare. Dax Tenis Club Drumul Taberei organizeaza cursuri tenis pentru copii si alege sa inceapa dezvoltarea tehnicii cu pregatirea coordonarii.

Clubul nostru pune accent pe coordonare efectuand joculete distractive cu mingea de tenis in mana.

Exercitiile de coordonare se fac cu intensitate individuala maxima, acestea dureaza atat timp cat poate fi mentinuta calitatea exercitiului.

Formele individuale ale exercitiilor se modifica odata ce vechile exercitii sunt stapanite corect . Anumite exercitii se inlocuiesc cu altele mai complexe odata ce nevoile jucatorilor cresc.

De la inceput trebuie implicata dezvoltarea bilaterala. Capacitatea de coordonare se refera la intregul corp, iar dezvoltarea bilaterala aduce ulterior multe avantaje in stapanirea tehnicii de situatie. Mai mult exercitiul cu mana pe care nu o folosim la joc nu este o pierdere de timp, deoarece s-a dovedit faptul ca in timpul antrenarii unei parti a corpului, cealalta parte invata automat si ea in proportie de 25-35%.

In cadrul „cursuri tenis copii in Drumul Taberei, Bucuresti” toate formele de exercitii se fac in si din miscare, intregul corp implicandu-se in mod extensiv.

Formele de exercitii cu mingea si racheta trebuie precedate de exercitii doar cu mingea si mana. In acest scop pot fi folosite diverse tipuri de mingi. In cazul copiiilor se recomanda mingi mai mari, mai moi si mai usoare conform principiul Play and Stay.

Preturi cursuri tenis copii puteti consulta pe https://www.dax-tenis.ro/tarife-sezon-in-aer-liber/ inclusiv cursuri tenis copii sector 6, grupe de 2 copii.

 


 

Cursuri tenis copii la Dax Tenis Club Drumul Taberei
Cursuri tenis copii la Dax Tenis Club Drumul Taberei. Dax Tenis Club Drumul Taberei organizeaza cursuri tenis pentru copii. Clubul nostru pune accent pe coordonare. Preturi cursuri tenis copii in aer liber. Scoala Tenis Copii, Sector 6 Bucuresti. Programeaza o lectie gratuita!